| Start System | Electric Auto Start |
|---|---|
| Insulation Class | Class H |
| Hs Code | 85021200 |
| Stamford Alternator | LVI634C |
| Voltage | 220V / 380V / 440V |
| Purpose | Marine Emergency Generating On Deck |
|---|---|
| Induction | TC |
| Stamford Alternator | LVI634C |
| Temperature Rise | Class F |
| Insulation Class | Class H |
| Cooling System | Air/Water |
|---|---|
| Voltage | 400V/230V/110V |
| Warranty | 1-2 Years |
| Control System | Manual/Automatic |
| Speed | 1500rpm/1800rpm/3000rpm |
| Brand | Cummins, Perkins, Deutz, Volvo, MTU, Doosan, Etc. |
|---|---|
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Speed | 1500rpm/1800rpm/3000rpm |
| Control System | Manual/Automatic |
| Export Markets | Global |
| Starting System | 12V DC Electric Start |
|---|---|
| Conditions Of Use | Land Use |
| Air Breaker | MCCB DLIXI 3 Pole Or 4 Pole |
| Installation Method | Fixed |
| Output Power | 20KW 25KVA |
| Temperature Rise | Class F |
|---|---|
| Purpose | Marine Emergency Generating On Deck |
| Alternator | Stamford, Leroy Somer ,Marathon,Engga |
| Induction | TC |
| Voltage | 220V / 380V / 440V |
| Hs Code | 85021200 |
|---|---|
| Alternator Brand | Stamford |
| Temperature Rise | Class F |
| Voltage | 220V / 380V / 440V |
| Weight | Varies By Model, Approx. 1000-5000 Kg |
| Purpose | Marine Emergency Generating On Deck |
|---|---|
| Start System | Electric Auto Start |
| Control Panel | Smartgen, Deepsea,ComAp |
| Alternator | Stamford, Leroy Somer ,Marathon,Engga |
| Output Type | AC Three Phase 220/380V 50/60Hz |
| Output Type | AC Three Phase 220/380V 50/60Hz |
|---|---|
| Alternator | Stamford, Leroy Somer ,Marathon,Engga |
| Weight | Varies By Model, Approx. 1000-5000 Kg |
| Purpose | Marine Emergency Generating On Deck |
| Third Party Inspection | SGS Or Other Available Inspection |
| Hs Code | 85021200 |
|---|---|
| Voltage | 220V / 380V / 440V |
| Alternator | Stamford, Leroy Somer ,Marathon,Engga |
| Weight | Varies By Model, Approx. 1000-5000 Kg |
| Temperature Rise | Class F |